Zastanawialiście się jaka jest najpiękniejsza ulica w Polsce i czym się charakteryzuje? Otóż okazuje się, że to ulica Mariacka i że znajduje się w Gdańsku. Jej początki sięgają średniowiecza i kiedyś wcale taka ładna nie była. Co więcej, stanowiła skromną ścieżkę wiodąca od prezbiterium przyszłej Bazyliki Mariackiej

Ulica Mariacka powstała prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV w. Na przestrzeni lat miała różne nazwy: Frauengasse, Niewieścia, Panieńska. Obecna funkcjonuje od 1945 r. Aż trudno sobie wyobrazić, że początkowo, ze względu na podmokłe i bagniste tereny, była krótka i nie dobiegała do Motławy.

Ten najpiękniejszy zakątek Gdańska słynie obecnie z przedproży, które przez wieki były centrum życia towarzyskiego. Ozdobne tarasy z kutymi kratami, słupkami przedpróżnymi i rzygaczami są wyjątkową cechą miasta. Rzygacze, zwane są gargulcami. Niegdyś służyły odprowadzaniu deszczówki i przybrały formy głów zwierząt lub fantastycznych stworzeń. Dziś są fotografowane niemal przez wszystkich przebywających na tej ulicy turystów i mieszkańców. Ulica Mariacka zwana jest potocznie bursztynową. W większości pomieszczeń piwnicznych przedproży lub bezpośrednio na nich, otwarte są sklepiki, które świecą z daleka złotem bursztynowych wyrobów.

Będą w Gdańsku nie możesz tu nie zajrzeć. Jeśli chcesz poczuć ten niesamowity klimat najpiękniejszej w Polsce uliczki, wynajmij apartament w Gdańsku jeszcze dziś: https://billberry-apartments.pl/pl/apartamenty-gdansk-wynajem Zapewnisz sobie najlepszą lokalizację, wygodę oraz wysoki standard.

Ulica Mariacka to wielka atrakcja turystyczna miasta. Jest najczęściej malowanym, fotografowanym i opisywanym miejscem w Gdańsku. Tętni życiem i zachwyca. Musisz ją zobaczyć.

By admin